Aile Terapisi

Aile Terapisi

      Aile terapileri bir takım temel varsayımlara dayanır. Terapi sürecinde, insan sorunlarının nasıl oluştuğu ve nasıl aşılabileceğine dair psikolojik kuramlara dayanan çeşitli müdahale teknikleri kullanılır. Birbirine benzer ve farklı temelleri ve teknikleri olan birden fazla aile terapisi yöntemi vardır. Aile terapisi alanında çok sayıda ekol olmakla birlikte bu ekollerin ortak noktası şudur; aile ile birey arasındaki ilişki ve etkileşimler ele alınır. Terapide aile üyelerinin arasındaki iletişim sürecine odaklanılır.

Aile Terapisinde amaç nedir?

      Aile terapisinde genel amaç; aile üyelerinin birbirlerini daha iyi anlaması ve aile içindeki çatışmaların çözümlenmesidir. Yaşanan sorunun tüm aile fertlerinin tarafından bilinmesi, anlaşılması sağlanır. Ailedeki bireylerin iletişim kurma ve problem çözme becerilerinin arttırılması hedeflenir.

Aile Terapisi ne değildir?

      Aile terapisi, terapistin aile bireylerini bir araya toplayıp onlara nasihatler ve tavsiyeler verdiği toplantılar değildir.

Aile Terapisi hangi alanlarda kullanılır?

·         Bireydeki psikolojik bir problemin veya psikiyatrik bozukluğun oluşumunu anlamak ve tedavisini yürütmekte kullanılan yöntemlerin aile fertleri tarafından bilinip desteklenmesi için kullanılır. Buna ek olarak, Bireyin sorununu çözmek için ailedeki ilişkilerin dinamiklerinin anlaşılması ve düzeltilmesi amaçlanır.

·         Aile üyeleri arasındaki ilişkilerde yaşanan çatışma ve problemlilerin ele alınıp düzeltilmeye çalışıldığı terapilerdir. Aile tedavilerinde tüm aile sisteminin üzerinde durulur.

Aile Terapisi ne kadar sürer?

 

      Aile terapilerinde görüşmeler düzenli aralıklarla tekrarlanır ve terapi belirli bir süreci kapsar. Sürecin ne kadar zamanda tamamlanacağını önceden belirlemek mümkün değildir çünkü yaşanan sorunlara, sorunların türüne, şiddetine ve kişilerin değişme hızına göre terapi süresi değişebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın